NCP1002P
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 8.5 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 100kHz
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Current Limiting, Over Temperature
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 7.5V ~ 10V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Duty Cycle : 72%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1002
Topology : Flyback, Forward
Description : IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : NCP1002P
Contact Now
Converter Offline Flyback, Forward Topology 100kHz 8-PDIP